2018 ARTCERAMICS CZ 2018, Muzeum Chodska v Domažlicích

02.04.2018 14:46

Muzeum Chodska v Domažlicích
výstava Sdružení výtvarných umělců keramiků - SVUK)
Chodské náměstí 96, Domažlice
25. 3. - 30.9. 2018

Kurátorky výstavy: Dita Hálová a Naděžda Potůčková

Produkce: Dita Hálová a Naděžda Potůčková

Grafický design: Jana Hradcová

Návštěvníci uvidí díla od 36 výtvarníků, členů Sdružení výtvarných umělců keramiků, členů plzeňské Unie výtvarných umělců a z partnerského města Weidenu Mariánských Lázní. Koncepce výstavy kurátorek Naděždy Potůčkové z plzeňské Unie výtvarných umělců a Dity Hálové z Uměleckoprůmyslového musea v Praze vychází z aktuálního dění v oblasti volné keramické plastiky a designu porcelánu v tvorbě členů těchto spolků. Výstava je sestavená do dvou nezávislých skupin, napříč výtvarnými názory i generačně takřka stočlennou základnou SVUK a keramiků z UVU - volné keramické plastiky a designu porcelánu. Představí se nám to nejlepší z největšího českého odborného spolku i z dění v Plzeňském kraji. Prostřednictvím výstavy se vrátíme do nedávné historie, kterou nám připomenou práce vybraných významných osobností oboru. Posmrtně bude zastoupen dlouholetý předseda SVUK Pravoslav Rada, excelentní sochař a keramik celoevropského významu. Prezentováni budou také v Německu dobře známí autoři Lubomír Šilar, Pravoslav Rada, Jindřiška Radová a Václav Šerák.

Z Plzeňského kraje připomeneme mimo jiné tvorbu Aleny Burešové a Milana Vendi Hůrky, kteří dlouhá léta tvořili v Tachově. Atrium muzea obohatí instalace soch dalších umělců, např. Pavla Drdy, Zdeňka Maniny, Ludmily Kováříkové, Evy Roučky.

Výstava vznikla ve spolupráci spolku Freundeskreis DIE KERAMISCHEN e. V. a Unie výtvarných umělců Plzeň ve spolupráci se Sdružením výtvarných umělců keramiků a za odborné spolupráce Uměleckoprůmyslového musea v Praze. Výstava současné keramické plastiky a designu porcelánu z České republiky se představila v Internationales Keramikmuseum ve Weidenu, pobočky Zweigmuseum der Neuen Sammlung - The Designmuseum München.

Výstava je podpořena Státním fondem kultury.

www.muzeum-chodska.com

Kontakt

Prof.ak.soch. Václav Šerák Praha /Prague, CZ stepan.serak(at)seznam.cz